Obecnie sufity podwieszane cieszą się dużą popularnością. Można je spotkać nie tylko w wielu prywatnych domach, lecz także w biurach, restauracjach oraz budynkach użyteczności publicznej. Jakie są istotne zalety montażu podwieszanego sufitu?
Czym charakteryzuje się podwieszany sufit?
Jest to bardzo stabilna konstrukcja sufitowa, dzięki której istnieją różnorodne możliwości aranżacyjne. Do wykonania podwieszanego sufitu wykorzystywane są płyty, najczęściej z gipsu. W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak: kuchnia lub łazienka najczęściej stosuje się płyty gipsowo kartonowe H2, które są dostatecznie odporne na działanie wilgoci. Mogą one być wielkoformatowe lub kasetonowe.
Obecnie firmy budowlane, świadczące usługi w tym zakresie, stosują kilka metod mocowania tego typu sufitów. I tak na przykład montaż sufitu podwieszanego może być wykonany na konstrukcji krzyżowej dwupoziomowej z profili cd lub na jednopoziomowej z profili cd. System suchej zabudowy pozwala także na wykonanie ciekawie prezentującego się sufitu monolitycznego podwieszanego w kształcie łuku lub fali.
Płyty mogą też być przykręcane do specjalnego rusztu: metalowego lub drewnianego. Jest on mocowany do stropu. Niezbędne są także profile przyścienne, które są mocowane za pomocą specjalnych wieszaków. Płyty mogą być nie tylko gipsowe, lecz także z wełny mineralnej, metalu lub drewna.
Jakie są zalety podwieszanych sufitów?
Oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych mają mnóstwo zalet, które decydują o ich powszechnym zastosowaniu. Materiały wyróżniają się atrakcyjną ceną, są trwałe oraz łatwe w montażu. Można je bez problemu wielokrotnie odnawiać poprzez szpachlowanie gładziami gipsowymi oraz malowanie.
Montaż sufitu podwieszanego pozwala:
- uzyskać gładką oraz precyzyjnie wypoziomowaną powierzchnię bez jakichkolwiek pęknięć,
- zamaskować rury oraz przewody – między sufitem podwieszanym a stropem można poprowadzić przewody elektryczne oraz rury kanalizacyjne czy służące do centralnego ogrzewania,
- wyprowadzić systemy wentylacyjne lub od klimatyzacji,
- uzyskać bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną – na stelażu sufitu podwieszanego z płyt gipsowych można zamontować materiały dźwiękochłonne oraz termoizolacyjne,
- w razie potrzeby obniżyć wysokość pomieszczenia – odległość od stropu można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Jest to bardzo opłacalne w celu optymalizacji kosztów ogrzewania.
Podwieszany sufit pozwala na zainstalowanie w mieszkaniu bardzo ciekawie oraz estetycznie prezentującego się oświetlenia. Oryginalnie prezentują się lampy halogenowe oraz kolorowe lub jednobarwne taśmy ledowe. Dzięki odpowiedniej grze świateł w każdym wnętrzu z sufitem podwieszanym można wprowadzić przytulny klimat.
Jeśli sufit podwieszany jest fachowo zamontowany, to wówczas potrafi – w zależności od potrzeb – optycznie powiększyć lub pomniejszyć każde pomieszczenie.
Najnowsze komentarze